یاتاقان ساده

فولاد بلبرینگ


یاتاقان ساده در مقایسه با یاتاقان غلتشی دارای مزایایی بشرح ذیل است اولا فضای شعاعی كمتری نیاز دارد دوما: سر صدا و ارتعاش كمتری دارد و در برابر شرایط پیش بینی نشده نظیر بیش باری یا افزایش تنش مقاومت بیشتری دارد .
هزینه اولیه كمتری را نیز دارد از مهمترین مزایای این نوع یاتاقان نحوه انبارداری و نگهداری نسبت به بیرینگها میباشد در یاتاقان ساده كنترل حركت چرخشی محور و محدود ساختن حركت شعاعی بسادگی امكان پذیر است همچنین این نوع یاتاقان بدلیل قابلیت انعطاف و سادگی در تمامی تجهیزات وجود دارد. نوع انتخاب شده برای هر كاربرد با توجه به شرایط انتخاب می شود.


یاتاقان ساده با توجه بنوع محدود ساختن حركت بدو صورت یاتاقان محور گردان كه در آن محل اتكای محور گردان وجود دارد و دوم ،یاتاقان تكیه گاه حركت محوری و شعاعی شافت ،یاتاقان ساده با توجه بنوع كاربرد بصورت یك تكه و یا چند تكه مورد استفاده قرار می گیرد در كلیه موارد شكل یاتاقان بصورت استوانه و یا بخشی از استوانه می باشد اما همه آنها یك هدف مشترك را دنبال می كنند و هدف آنها كاهش اصطكاك در منطقه گرد محور است.
یاتاقان استوانه ای یك تكه، رایجترین نوع یاتاقان مورد استفاده می باشد این یاتاقان را اصطلاحا بوش و یا یاتاقان جدار نازك نامند استحكام این نوع یاتاقان به جنس و ضخامت و ارتفاع بستگی دارد، غالبا این یاتاقان را از جنس برنز و یا آلیاژهای آلومینیومی می سازند بدلیل آنكه اولا به آسانی قابل تعویض بوده ثانیا در مقایسه با فولادها استحكام قابل قبول تری دارد. در برخی موارد نیز با توجه بنوع كاربرد بوشهای برنزی از ورق برنز در ابعاد استاندارد مورد استفاده قرار می گیرد ضخامت جداره بوشها برای این  یاتاقان تا قطر 2/1 اینچ ضخامت 32/1، برای یاتاقان تا قطر 1 اینچ ضخامت 16/1 در نظر گرفته می شود. یاتاقان برنزی یك تكه قابل اطمینان ترین نوع یاتاقان محسوب می شوند. از بهترین مزایای این یاتاقان خود روانكاری آن بوده كه باعث می شود تعمیرات و نگهداری آن در مدتهای طولانی صورت گیرد این نوع یاتاقان تا 5 اینچ قطر خارجی و 5/4 اینچ قطر داخلی قابل عرضه هستند علاوه بر یاتاقان ساده، یاتاقان چند تكه و یاتاقان جزیی و یاتاقان نیمه، نیز وجود دارد. یاتاقان چند تكه در مقایسه با یاتاقان یك تكه ساده تر بر روی محور نصب می شوند و همچنین قابل تعویض می باشند. یاتاقان نیمه در مواردی مورد استفاده قرار می گیرند كه بار بر روی یاتاقان اعمال شده و به بالای محور منتقل می شود.

 


تعداد بازدید : ۵۹۱