انواع یاتاقان ها

فولاد بلبرینگیاتاقان هاي غلتشي
به طور كلي تمام بلبرينگ ها و رولربرينگ ها از دو عدد رينگ و مجموعه ايي از اجزا غلتنده كه در مسير مشخص داخل رينگ ها حركت مي كنند تشكيل شده اند . شكل هاي استاندارد اين اجزا شامل : ساچمه و رولر استوايه اي و ..... مي باشند .
بلبرينگها و رولربرينگها از خانواده ياتاقان ها مي باشند که در صنعت خودرو مصارف بسياری دارند .  بخصوص در اتصالهای فلانچی خودرو بلبرينگها معمولاً برحسب جای قرار گيری، وزن خودروفففف، داشتن تماس با محيط اطراف خود ، ساخته  مي شوند. در بعضي مواقع خرابی يا تاب داشتن محورتوپي و... را  با خرابی بلبرينگ اشتباه می گيرند . وبا عوض کردن بلبرينگ مشکل فقط برای مدت کوتاهی حل مي شود . و يا با انداختن بلبرينگ غير استاندارد توسط افراد سود جو زمينه برای خرابی توپی و محور و... فراهم مي گردد .

انواع یاتاقان هاي غلتشي

بلبرينگ هاي شعاعي
رولربرينگ هاي شعاعي
بلبرينگ هاي كف گرد
رولربرينگ هاي كف گرد


بلبرينگ ها و شاخه هاي آن 
  

1- انواع بلبرينگ هاي شعاعي:
بلبرينگ هاي شيار عميق - بلبرينگ هاي سري – بلبرينگ هاي دينامبلبرينگ هاي شيار عميق با شيار عميق ساچمه ها– بلبرينگ ها با تماس زاويهاي يك رديفه – بلبرينگ با تماس چهار نقطه اي – بلبرينگ ها با تماس زاويه اي دو رديفه – بلبرينگ هاي خود تنظيم – بلبرينگ هاي مقطع باريك

2-ياتاقان ساچمه ای:


ياتاقان ساچمه ای (آنچه در شکل نشان داده شده است)احتمالا رایج ترین نوع بلبرینگ می باشند .آنها در هر چیز از اسکیت گرفته تا وسایل سنگین بکاررفته اند . بلبرینگ ها هم بارهای محوری وهم بارهای شعاعی را تحمل می کنند .واغلب در جاهایی بکار می روند که بار نسپتا کو چک است .
دریک ياتاقان ساچمه ای بار از جداره بیرونی به ساچمه ها منتقل می شود واز آنجا نیز یه جداره ی درونی انتقال می یابد. این ساچمه ها به علت کروی بودن در نقاط کوچکی با دیواره ها ی درونی وبیرونی تماس دارند که باعث می شوند به نرمی بچرخند .اما این موضوع سبب می شود که سطح کوچکی بار را تحمل کند، بنابر این اگر باراضافه بر ياتاقان وارد شود ساچمه ها دچار تغییر شکل یا لهشدگی می شوند که آنهم باعث خرابی ياتاقان خواهد شد.

۳- بلبرينگ هاي شيار عميق
در اين نوع بلبرينگ ها در هررينگ يك شيار عميق است با دايره هاي شعاعي برابر شعاع ساچمه وجود دارد . به خاطر وجود همين شيار و ايجاد سطح تماس بالا بين ساچمه ها و رينگ ها اين نوع بلبرينگ ها توان تحمل بارهاي شعاعي زياد به همراه نيرو هاي محوري دارند. معمو لا" در بلبرينگ هاي شيار عميق از قفسه هاي دو تكه استفاده مي شود . اين قفسه ها معمولا" از پرسكاري ورق فولادي يا برنجي ساخته مي شوند . نيمه هاي قفسه در دو طرف بلبرينگ قرار گرفته و توسط پرچ با خم كردن لبه هاي اضافي روي آنها بر هم متصل مي گردند.

انواع رولربرينگ هاي شعاعي
رولربرينگ هاي استوانه اي  رلوبرينگ هاي سوزني – رولربرينگ هاي مخروطي – رلوبرينگ با رولر هاي شبكه اي – رولربرينگ هاي كروي...

ياتاقان غلتکی 


ياتاقان های غلتکی(رولربرینگ) - آنچه که در شکل زیر نشان داده شده است - در جاها یی مانند غلتک تسمه ی نقاله که باید بارها ی سنگین شعاعی را تحمل کنند به کار می روند.دراین رولربرینگ ها ، غلتک ها استوانه ای هستند بنابراین سطح تماس جداره ی داخلی
وخارجی باغلتک ها یک نقطه نیست، بلکه یک خط است . این توزیع باربر یک سطح گسترده تر به رولربرینگ ها اجازه می دهد که بار بیشتری را نسبت به ياتاقان های ساچمه ای تحمل کنند درحالیکه این نوع از ياتاقان ها بارهای محوری را تحمل نمی کنند.
با اندکی تغییر، در این ياتاقان ها واستفاده از غلتک های با شعاع بسیار کوچک رولربرینگ سوزنی حاصل می شود . در این حالت ياتاقان در محلهایی کیپ قرار می گیرد (برای جلوگیر ی از نفوذ مایعات و... )


بلبرينگ هاي كف گرد
بلبرينگ هاي كف گرد با سطح تماس شيار دار – بلبرينگ هاي كف گرد با تماس زاويه اي – بلبرينگ هاي مفصلي يا پاشنه اي


رولربرينگ هاي كف گرد
رولربرينگ هاي كف گرد كروي – رولربرينگ هاي كف گرد استوانه اي – رولربرينگ هاي كف گرد سوزني – رولربرينگ هاي كف گرد مخروطيرولربرينگ هاي محوري – شعاعي .


ياتاقان های محوری -ساچمه ای
ياتاقان های محوری - ساچمه ای:آنچه که در زیر نشان داده شده است - عموما برای کارهای با سرعت پایین مورد استفاده قرار می گیرند و نمی توانند بارهای شعاعی زیادی تحمل کنند . در صندلی های چرخان ومیزهای دایره ای شکل(با پایه وسط )از این ياتاقان ها استفاده می شود.


ياتاقان محوری - غلتکی
ياتاقان های محوری - غلتکی ( شبیه آنچه در زیر نشان داده شده است) می توانند بارهای محوری زیادی را تحمل کنند. آنها اغلب در جعبه دنده ها ، مانند سیستم انتقال قدرت اتومبیل ودر بین چرخ دنده ها ونیز بین محفظه شفت های دوار بکار می روند . چرخ دنده های حلزونی که در اغلب سیستم های انتقال قدرت بکار می روند دارای دندانه های زاویه دار می باشند که باعث ایجاد بارهای محوری می شود واین بارها را ياتاقان ها تحمل می کنند .

ياتاقان غلتکی -مخروطی
ياتاقان های غلتکی مخروطی می توانند بارهای بزرگ شعاعی ومحوری را تحمل نمایند .
نیم برش (شکل چپ)یک ياتاقان غلتکی با غلتکهای کره ای و (شکل سمت راست)یک ياتاقان مخروطی - غلتکی
ياتاقان های غلتکی - مخروطی در رینگ (توپی)چرخ بکار می رود. در این حالت آنها همیشه بصورت دوتا دوتا ودر سوی مخالف هم نصب می شوند. تا بتوانند بارهای محوری را در هردو جهت تحمل کنند .

بلبرينگ هاي خاص
براي مصارف خاص طراحي مي شود و خارج از استاندارد مي باشد .
بلبرینگ، بلبرینگ های لغزشی و غلطکی، بلبرینگ با تماس زاویه ای، استوانه ای، کروی و مخروطی، یاتاقان ها،  بلبرینگ های چرخ، کلاچ وگیربکس


تعداد بازدید : ۷۵۵۹